П`ятниця, 03.05.2024, 13:45
Sport in village Mshana

Настільний теніс: Наступне тренування з настільного тенісу відбудеться 27.10.2013, початок о 13.00 год.

Категорії
Історія с. Мшана [5]
Новини села [3]

Свята та події

Спортивні новини
[25.07.2013][Настільний теніс]
Турнір з настільного тенісу с.Мшана (0)
[16.04.2013][Волейбол]
Бронзовий успіх мшанських волейболістів (0)
[22.03.2013][Волейбол]
Анонс турніру з волейболу серед органів місцевого самоврядування 2013 (0)
[12.03.2013][Настільний теніс]
Мшанські тенісисти знову перші. (1)
[20.02.2013][Настільний теніс]
Третій сезон з настільного тенісу. (1)

Життя села
[06.08.2013][Новини села]
Екотуризм – с.Мшана (0)
[24.10.2012][Новини села]
І знову вибори . . . 2012 (0)
[16.11.2010][Новини села]
Вибори 2010 до сільської ради села Мшана (1)
[06.10.2010][Історія с. Мшана]
Сторінки з історії села Мшана. Частина 5 (1)
[05.10.2010][Історія с. Мшана]
Сторінки з історії села Мшана. Частина 4 (0)

Як вам наш сайт?

Головна » Статті » Історія с. Мшана

Сторінки з історії села Мшана. Частина 4
"Ісотрія села Мшани"Львів,1996 - Василь ЛабаЗ історії сільської школи

В акті візитації церкви з 1765 року зазначено, що в селі школи не було. Мабуть десь після того появилась школа-дяківка, але її початки поховані в пітьмі невідомості.
  6 липня 1855 року в селі була відкрита 3-річна тривіальна школа. У ній дітей навчали трьох основних наук - читати, писати та рахувати. Власник села відступив під неї один з будинків, який він купив в держави, після того як з села вибралась австрійська військова частина. З 1856 року вчителем був Василь Дмуховський. За його працю громада платила в рік 184 зр. і 20 зр. додавала на оплату сторожа. На опалення школи громада давала 10 кіп тростини (600 снопів). З 1862 року вчителем і дяком одночасно був у Мшані Кирило Курчинський. Мабуть не великий був його педагогічний хист, якщо у 1867 році із 40 хлопчиків та 28 дівчаток шкільного віку, школу відвідували відповідно 28 та 8 дітей. Батьки не вважали за потрібне вчити дітей у школі. Дуже погано стояла справа з освітою дівчат.
  В 1867 році розпочалася інтенсивна полонізація шкіл в Галичині. Це зв'язано з тим, що саме в 1867 році Польща отримала статус автономії в Австро-Угорській імперії. Громада Мшани однією з перших висловила протест проти полонізації. 19 лютого 1868 року війт Мшани та члени громадської ради написали лист повітовому комісару в Городку із поясненням своєї відмови від переплати польської газети "Школа".
  На наполягання громади краєва шкільна рада визнала школу з осені 1874 року етатовою. При цьому було визначено, що у її утриманні доля громади становила 92,16%, а двору-7,84%.
  Лише 9 лютого 1895 року краєва шкільна рада офіційно узаконила факт існування у Мшані від 1 січня цього року надетатового класу із збереженням дотеперішніх витрат громади на утримання школи. Фактично за новим шкільним законом 85,6% витрат на школу покривалися за рахунок громади, а решта - за рахунок двору. Вчитель був віднесений до Другого класу оплати і мав отримувати від громади готівкою 95 корон.
  У 1901 році в школі мали навчатись 124 учні, в тому числі 108 греко-католиків. Серед останніх ходили до школи тільки 89. По 2 години в тиждень відбувалося навчання релігії.
  1 липня 1908 року городоцька повітова організація "ТSL" відправила до краєвої ради листа з вимогою ввести польську школу у Мшані. Мотивували тим, що в селі є 79 дітей римо-католиків шкільного віку, які вивчають польську мову тільки протягом 3 годин в тиждень. Краєва рада поспішила задовольнити це прохання, але громада відмовилась навідріз давати будь-які кошти на школу, бо перед тим збудувала в селі новий шкільний будинок. Протест громади від 14 листопада 1908 року підписав війт Михайло Оліярник, асесор Юрко Лепецький, Олекса Кріль та Степан Лепецький. З 1 вересня 1910 року школа стала 2-класною і у ній почали працювати два вчителі. Наступного року у ній був відкритий надетатовий клас. В листопаді 1911 року війт Іван Михайлишин відправив до краєвої ради протест проти самочинних дій вчительки Ванічківної, яка перейшла восени на викладання в школі польською мовою та почала вживати польсько-німецькі підручники замість українсько-німецьких. У скарзі було зазначено, що серед 4 вчителів у школі не має жодного українця, а двоє з них взагалі не мають достатньої кваліфікації зі знання української мови. Війт заступався за інтереси саме українських дітей, бо польські мали свою окрему школу. Від 1 грудня 1924 року школа стала 4-класною.
  Нелегко було випускникам місцевої школи торувати шлях до вищих щаблів освіти. Відомо, що у 1928 році тільки 5 осіб сільської молоді навчались у гімназіях та вчительських семінаріях, а 15 вивчали робітничі професії у окремих майстрів. Ті, що змогли отримати освіту, не могли в умовах національного гніту в Польщі отримати роботу і йшли самовіддано працювати в громадських організаціях рідного села (Анна та Володимир Паньків, Анна Павлишин, Софія Козак).

Джерело: http://"Ісотрія села Мшани"Львів,1996 - Василь Лаба
Категорія: Історія с. Мшана | Додав: mvcool (05.10.2010)
Переглядів: 2019 | Рейтинг: 3.8/4
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Мшана